5 често срещани грешки, които фермерите допускат при торенето
Събрахме 5-те най-често срещани грешки при торенето, които земеделските производители по цял свят правят. Научете как да ги избегнете:
1. Да се обръща внимание само на NPK, като се пренебрегват другите важни хранителни елементи
За да развият пълния си потенциал, растенията се нуждаят от балансирано хранене, което се базира на поне 13 основни хранителни вещества в различни количества.
Уверете се, че вашите култури са добре обезпечени с всички основни хранителни вещества.
2. Да не се анализират почвата, растенията и водата
Освен това, ако анализите не са извършени навреме, проблемите в храненето могат да бъдат открити твърде късно, когато е практически невъзможно да се коригират.
Съветът на агронома:
Изследвайте вашите почви, растения и вода редовно, като взимате под внимание динамиката на развитие на културата при съответното производствено направление. Този системен подход ще ви даде възможност за подобряване ефективността на торенето и доближаване до потенциалните максимални добиви от културите.
3. Да се внасят твърде много торове
Не се изкушавайте да внасяте повече торове, ако такава необходимост не е доказана. Често симптомите на дефицит се бъркат със симптоми, свързани с излишък на някои хранителни вещества.
4. Да се внасят торове в погрешния момент
Прилагането на точното количество торове не е достатъчно. Да не се внасят точните количества торове в точното време е честа грешка, която води до понижение на добива и до загуби. Растенията усвояват хранителните елементи в различни количества през различните фенологични фази. Всеки хранителен елемент има своята уникална крива на усвояване.
Съветът на агронома:
Осигурявайте необходимите хранителни вещества в точния момент, в съответствие със специфичните изисквания на култура през отделните фази от нейното развитие.
5. Прилагане на една и съща „формула“
Ако дадена „формула“ проработи веднъж, естественият инстинкт е да се повтори това, което се е доказало като успешно.
Съветът на агронома:
Не се придържайте към една формула или общоприети препоръки. Изграждайте вашия план за торене съгласно специфичните хранителни изисквания на вашата култура, реалните данни за полето и местните условия.
Автор: Арик Капаровски, главен агроном в SMART! Международен експерт по управление на торенето; статията е написана за www.smart-fertilizer.com
Превод и адаптация: Д-р Ани Попова, агроном в НИК Агро Сървис
Вашият коментар